Anatomie a fyziologie

     Umožnění vzpřímeného držení těla je jednou z hlavních funkcí naší páteře. Další funkcí naší páteře je umožnění pohybu a konečně taky ochrana důležitých součástí centrálního nervového systému - míchy a nervů.

     Páteř se skládá z 31 - 34 kostěných obratlů. Z toho je: 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových (srostlých v kost křížovou) a 2-5 kostrčních (pevně spojené v kostrč). Na pohybu se při tom nepodílí všechny části páteře rovnoměrně. Velmi pohyblivá je krční a bederní páteř, málo pohyblivá je hrudní páteř, nepohyblivé jsou obratle srostlé s kost křížovou (téměř nepohyblivé jsou obratle tvořící kostrč).

     Kloubní spojení dvou sousedních obratlů se spolu stýkají přes chrupavčitou ploténkou a dva další meziobratlové klouby. Skloubení 1. (atlas = nosič) a 2. (axis = čepovec) krčního obratle má odlišnou stavbu a chybí meziobratlová ploténka. Odlišně se též spojuje lebka a první krční obratel. Na každém hrudním obratli jsou navíc 2 kloubní plošky pro připojení žeber. Kloubní výběžky obratlů slouží ke kloubnímu spojení, na ostatní se upínají páteřní svaly.

 Páteř dvojnásobně esovitě prohnutá, což zajišťuje její pružnost:

  • zakřivení dopředu krční a bederní páteře - lordóza
  • zakřivení dozadu hrudní páteře a kosti křížové - kyfóza

meziobratlová ploténka

     Chrupavčitá ploténka je vytvořena ze zevního fibrózního prstence tvořeného pevnými a propletenými vlákny vaziva. Toto vazivo je na okrajích srostlé s obratlem. V tomto prstenci je uzavřeno vodnaté kulovité jádro. Toto jádro je při pohybech páteře díky své nestlačitelnosti přesouváno na strany.

     Skloubení páteře jsou zajištěna vazy a svaly. Uplatňují se vazy a svaly, které se na páteř upínají přímo nebo i vzdálenější svalové skupiny, jejichž silové působení je do oblasti páteře přenášeno. Všechny společně umožňují pohyby páteře.

     Sloupec obratlů uložených nad sebou pak vytváří páteřní kanál, ve kterém je uložena mícha. Z ní pak kostěnými otvory , tvořenými sousedním horním a spodním obratlem, odstupují nervové kořeny dále se dělící na nervy. Mícha neprobíhá celou páteří, ale končí v úrovni 1.-2. bederního obratle. Mozek a míchu dohromady označujeme jako centrální nervový systém (CNS).